Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň

Finále soutěže Máš umělecké střevo?

Tématem letošního ročníku soutěže Máš umělecké střevo byla Svoboda volby. Z původních 54 projektů se do finálového výběru dostalo 26 nejlepších skupin a mezi ně patřily tři projekty žáků naší školy. Dne 20. 5. 2022 žáci všechny projekty instalovali, a poté prezentovali v Centru současného umění DOX v Praze.

Projekt „Pochopme se“, který realizovaly Aneta Doležalová z 2. MI a Lucie Rýdlová z 1. MI, skončil těsně za prvním oceněným projektem. Autorky odvedly obrovský kus práce a získaly zkušenost s realizací výstavy v DOXu. Oběma srdečně gratulujeme!

Všechna finálová díla si můžete v DOXu prohlédnout do 27. 5. 2022 v rámci Výstavy finalistů.

 

mus finale (6)

 

 

Projekt „Pochopme se“

Co znamená svoboda volby pro lidi jiné sexuální orientace nebo genderu? Jak se se svou odlišností vyrovnávají a co se jim honí hlavou? Jak to vše starší vidí starší generace? Jaká je míra mezigeneračního pochopení v podobných otázkách? Na to odpoví prostřednictvím podcastů žákyně Aneta Doležalová z 2. MI a Lucie Rýdlová z 1. MI a jejich speciální hosté.

Projekt „Pochopme se“ je určen pro všechny generace a jakékoli skupiny lidí. Pojďte navštívit podcast na Youtube nebo na Spotify a podpořte naše žákyně, které se pokoušejí spojit jednotlivé generace a otevírají témata tzv. menšinových komunit.

 

mus finale (1)

 

Podcasty budou pokračovat i po skončení soutěže.

Informace o tomto projektu jsou dostupné na webu www.youtube.com

 

 

 

Projekt „Prostě deník“ 

Žákyně ze 3. MI Klára Prchalová, Silvie Radová a Veronika Hnízdilová vytvořily „Prostě deník“. Deník, který si každý přizpůsobí sám sobě. Nedílnou součástí je instalace, kde žákyně připravily vše potřebné, aby každý mohl do deníku přidat kus sebe. „Prostě deník“ má mnoho variant, jak dosáhnout finální podoby, a každý si může vybrat, jak jej vyplní nebo zrealizuje. Více Vám napoví reklamní video, které je součástí prezentace a instalace, zhlédnout jej můžete zde https://fb.watch/ddTCA7JJby/.

 

mus finale (2)

 

mus finale (3)

 

 

Projekt „Flašky“

Na tomto projektu spolupracovali Michaela Stehlíková ze 3. MI a Kryštof Míchal z 2. GD. Oba autoři umístili do obchodu skutečné „flašky“, tedy lahve bez etiket, vybavené pouze QR kódem, a sledovali reakce zákazníků. Díky důmyslné instalaci se můžete i vy podívat do této „moderní“ samoobsluhy, ve které naleznete pouze černobílý vizuál QR kódů. Dokážete si představit, že byste si bez mobilního telefonu nekoupili, co chcete? Že by regály prodejen neobsahovaly zboží odlišené barvami a etiketami, ale jen QR kódy a my bychom tak ztratili svobodu volby ve volném vizuálním výběru?

mus finale (5)

 

mus finale (4)

 

oko