Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň

B. Smetana: Tajemství

V rámci bohatého mimoškolního programu, který SOŠ OUUD svým studentům nabízí, se žáci školy vypravili opět do Velkého divadla J. K. Tyla, aby, někteří úplně poprvé v životě, zhlédli operní představení. Z repertoáru DJKT bylo vybráno představení Tajemství.

Tato opera patří do zlatého fondu české opery. Byla napsána Bedřichem Smetanou jako jeden z jeho vrcholných kusů. Jako již dříve na opeře Hubička Smetana spolupracoval se známou českou spisovatelkou Eliškou Krásnohorskou. Příběh opery je velmi lidský a zaobírá se otázkami finančními i generačními, ale zároveň i neschopností vesničanů udržet tajemství. Na konci se ale vše v dobré obrátí a děj dospívá k dobrému konci. Operu režíroval v plzeňském provedení D. Beneš a dirigoval J. Štrunc. V hlavních rolích se představili J. Hájek, P. Horáček, K. Jalovcová a J. Šokalo.

Jsem si jistý, že takový divadelní zážitek obohatil mnohé studenty naší školy a že nikdo nelituje času stráveného v červeně potaženém interiéru DJKT. Již teď se můžeme těšit v příštím školním roce na další dvě představení, o kterých Vás neopomeneme informovat.

Mgr. Luděk Holý

oko