Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň

Programy Erasmus+ očima studentů

Erasmus+ na naší škole

Naše škola již mnoho let realizuje mezinárodní projekty. Zapojujeme se mj. do evropského vzdělávacího programu Erasmus+ a jsme nositeli prestižního certifikátu kvality Erasmus+ VET Mobility Charter.

Erasmus+ je skvělá příležitost, jak poznat jinou kulturu, zlepšit jazykové znalosti, získat kontakty v zahraničí a odborné dovednosti, prožít nezapomenutelné zážitky a získat plus do budoucího životopisu. Na tyto odborné stáže vyjíždí téměř 90 našich žáků ročně. V naší současné nabídce jsou tyto hostitelské země: Německo, Litva, Velké Británie, Španělsko, Slovensko a Malta. Počet zemí i obsah certifikovaných stáží každoročně rozšiřujeme.

Žáci mají také možnost zúčastnit se vzdělávacích programů v rámci školních partnerství. V mezinárodních týmech se zkoumají regionální tradice, ukazují si navzájem kulturní a přírodní dědictví svých zemí apod.

Pobyty financujeme z evropských grantů, pro naše žáky jsou proto zcela zdarma. Abychom zajistili kvalitu a odbornost projektů, při jejich realizaci využíváme principy ECVET – Evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu.

 

hotovo_spolecna.jpg

 

 

A co nám o svých zážitcích poví naši žáci?

„V průběhu svého čtyřletého studia jsem měla možnost vyjet do zahraničí na odbornou praktickou stáž celkem dvakrát – poprvé na 3 týdny a znovu na 3 měsíce po úspěšně dokončené maturitní zkoušce.

Obě stáže v Německu mi přinesly mnoho nových zkušeností. Poznala jsem, jak funguje chod 2 německých firem a co všechno to obnáší. Zlepšila jsem se v německém jazyce, a hlavně jsem překonala svůj strach z mluvení. Vytvořila jsem si mnoho nezapomenutelných zážitků a procestovala Německo.

Jelikož mě také po stáži čekala vysoká škola v zahraničí, byla jsem už připravená, jaké bude žít bez rodičů v cizí zemi. Získala jsem jazykové i praktické dovednosti, které i nadále uplatňuji ve svém studiu a pracovním životě. Pokud máte možnost, rozhodně doporučuji na stáže vyjet. Je to životní zkušenost, která je nejenom dobrá pro váš životopis, ale hlavně pro vás samotné.“

„Anna“ Phuong Anh Nguyenová, absolventka naší školy v oboru Ekonomika a podnikání – zahraniční obchod

_nguyenová_3.jpg          _nguyenová_2.jpg

 

 

„Zúčastnila jsem se stáže v Jeně, kde jsem pracovala v obchodní firmě Sinn. Musím říct, že tento pobyt mi dal nespočet skvělých zážitků, možnost poznat nové lidi mimo naši školu. Při komunikaci v obchodě jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny a mluvit německy. Také jsem navštívila historicky důležitá místa a dozvěděla se spoustu zajímavého. Erasmus+ bych doporučila každému, kdo chce zažít něco neobvyklého. Budete mít na co vzpomínat ještě hodně dlouho.

Jsem ráda, že jsem měla možnost zúčastnit se i mezinárodních vzdělávacích programů. Týden v Jeně byl záživný, jelikož jsme spolupracovali s německými studenty a měli společné aktivity. Navázala jsem i nová přátelství s lidmi od nás ze školy. Následně přijeli Němci za námi. Pracovali jsme na projektu o Evropské unii, navštívili jsme společně Prahu, kde jsem se dozvěděla informace, které jsem ani netušila. Byl to opět nabitý týden, jenž mi dal hodně přínosného do mé budoucnosti.“

Kája Benediktová, Ekonomika a podnikání – cestovní ruch

benediktova_8.jpg          benediktova_6.jpg

 

 

„Rád bych poděkoval za možnost jet do Německa na stáž, protože odtud mám nejlepší vzpomínky do života. Dokonce i s kamarádkami plánujeme v budoucnu jet do Jeny a zavzpomínat na stáž, protože to tam bylo nádherný. Je to krásné město, měl jsem skvělou práci a hlavně skvělou partu. Určitě všem doporučuji odvážit se a přihlásit se na stáž, protože krásné vzpomínky budete mít do konce života.“

Radek Šlejska, obor Ekonomika vnitřního obchodu

 

 

„Jedním z důvodů, proč jsem Nerudovku vybrala, byla možnost vyjet na zahraniční stáž. Cestovala jsem do Německa na 3 týdny.

Pokud se chcete stáže zúčastnit, je vhodné mít dobrý prospěch a moc nezameškávat. Také se musíte dobře chovat, protože tam nereprezentujete jen naši školu, ale i Českou republiku. To ale nestačí! Musíte napsat taky jazykový test a projít pohovorem. Pokud to zvládnete a budete vybráni, čeká vás ještě online test OLS, který určí vaši jazykovou úroveň a odemkne e-learning přímo na míru.

Samotná stáž je opravdu super a doporučuji ji každému. Najdete si tam kamarády napříč obory. Já jsem pracovala v Globusu v Isserstedtu. Dnes, po více jak roce po uplynutí mého pobytu, jsem s nimi i nadále v kontaktu. Doufám, že příští rok už bude epidemiologická situace lepší a dovolí mi odjet znovu. Všichni tam jsou strašně milí, a pokud něco nechápete, zopakují vám to klidně vícekrát.

Během stáže jsme o víkendu vyrazili do Výmaru a Erfurtu. Ani v Jeně jsme nezaháleli a navštěvovali různé památky – třeba Jenská věž, naprosto famózní představení v Zeissově planetáriu a mnoho dalšího. Po stáži jsem si napsala on-line test znovu, a zjistila jsem, že má jazyková úroveň je o jeden stupeň výš. Za odměnu mně byl prodloužen e-learning a já se mohla vzdělávat o trochu déle.

Zúčastnila jsem se pár výměnných pobytů, který propojuje nás a naši partnerskou školu STOY-Schule v německé Jeně. Vždy probíhá na dvakrát – jednou jsou oni u nás v Plzni a podruhé my u nich. Společně podnikáme mnoho aktivit a máme možnost poznat nové lidi. Já osobně jsem navázala nová přátelství – se studenty z partnerské školy, studenty z Nerudovky a třeba i s profesionálním fotografem, který mimo jiné pracuje pro partnerskou školu. Od našeho prvního setkání uběhly téměř 2 roky a jsem vděčná, že jsem mohla tyto lidi potkat. Všichni jsou milí, a pokud se nedorozumíte ve všem německy, nebojte, pomůžete si angličtinou.“

Míša Hánová, Design interiéru

Jena_diptych.jpg          Památky_Rýdeshajm.jpg

 

 

„V roce 2019 jsem se zúčastnila programu Erasmu+ v Jeně a byl to jeden z mých nejlepších zážitku poskytovaných školou. Na začátku jsem si musela připravit životopis, motivační dopis a žádosti o místo v českém i cizím jazyce. Následoval pohovor.

První tři dny jsme navštívili města v oblasti Porýní a poté jsme zamířili do Jeny. Seznámili jsme se s městem, viděli jsme jak historické tak i moderní budovy. Každý víkend jsme podnikali výlety nedaleko Jeny, například do Výmaru nebo Erfurtu. Hlavní náplní stáže byla samozřejmě práce. Já pracovala v marketingovém oddělení v Glóbusu, kde jsem získala zkušenosti nejen v němčině, ale i v grafice a fungování velké společnosti. Měla jsem štěstí také na skupinu lidí, kteří se mnou stáž absolvovali. Posílili jsme naše vztahy a poznali nové lidi. Byla to pro mě velká zkušenost a příležitost, jak se nejen procvičit jazyk ale i naučit se zodpovědnosti a umění postarat se o sebe v cizím městě.“

Tereza Bartovská, obor Multimediální tvorba

bartovska_5.jpg          bartovska_7.jpg

 

 

oko