Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň

Programy Erasmus+ očima studentů

Erasmus+ na naší škole

Naše škola již mnoho let realizuje mezinárodní projekty. Erasmus+ je skvělá příležitost, jak poznat jinou kulturu, zlepšit jazykové znalosti, získat kontakty v zahraničí a odborné dovednosti, prožít nezapomenutelné zážitky a získat plus do budoucího životopisu. Na tyto odborné stáže vyjíždí téměř 90 našich žáků ročně. V naší současné nabídce jsou tyto hostitelské země: Německo, Litva, Irsko, Španělsko, Slovensko a Malta. Počet zemí i obsah certifikovaných stáží každoročně rozšiřujeme.

Žáci mají také možnost zúčastnit se vzdělávacích programů v rámci školních partnerství. V mezinárodních týmech se zkoumají regionální tradice, ukazují si navzájem kulturní a přírodní dědictví svých zemí apod.

Pobyty financujeme z evropských grantů, pro naše žáky jsou proto zcela zdarma. Abychom zajistili kvalitu a odbornost projektů, při jejich realizaci využíváme principy ECVET – Evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu.

Jsme také nositeli významných certifikátů kvality EXCELLENCE LABEL za vynikající realizaci vzdělávacích projektů a mobilit a ERASMUS+ VET MOBILITY CHARTER. Přispíváme k modernizaci odborného vzdělávání, ke zvýšení jeho atraktivity pro žáky, preferujeme individualizaci vzdělávání i transparentnost a uznávání kvalifikací na evropském trhu práce.

 

hotovo_spolecna.jpg

 

 

A co nám o svých zážitcích poví naši žáci?

„Příležitost strávit delší čas v novém prostředí a cizí kultuře mne vždy moc lákala a upřímně bych nečekala, že se mi tak snadno naskytne. Díky projektu Erasmus+ jsem strávila tři týdny ve španělské Malaze a musím uznat, že tento zážitek naprosto předčil má očekávání. Být součástí každodenního života a rutiny samotného centra tohoto města pro mne bylo neuvěřitelnou zkušeností a jsem opravdu vděčná, že jsem něco takového mohla zažít.

Dostala jsem možnost spolupracovat s jednou designerskou firmou, která se zabývá rekonstrukcemi nemovitostí a tvorbou interiérů. Mohla jsem využít některých svých zkušeností v oboru a zároveň jsem si vyzkoušela nové programy a postupy. Co je ale nejdůležitější, více jsem pronikla do fungování reálné firmy, která má reálné zakázky a jedná s reálnými zákazníky. To dodalo mému oboru úplně jiný rozměr.

Co se týče jazykové stránky mého pobytu, rozhodně cítím určitý posun. Nedělá mi už takový problém pohotovost a improvizace v komunikaci v cizím jazyce. Také jsem si rozšířila odbornou slovní zásobu.

Pokud některé studenty naší školy láká taková příležitost, nemohu jinak než doporučit. Je to příjemná ochutnávka života v jiné zemi a rozhodně to člověku rozšíří obzory.“

Sára Fedurcová, obor Design interiéru

fedurcova          malaga (4)

 

 

„Díky svému studiu na Nerudovce, která se již léta účastní odborných stáží v programu Erasmus+, jsem měla možnost na tři týdny vycestovat do španělské Málagy. Neváhala jsem a této příležitosti využila.

Pracovala jsem ve španělské firmě Byevolution. Během práce jsem získala nové znalosti a zkušenosti v programech Illustrátor a Photoshop. Díky každodenní komunikaci v práci i mimo ni jsem si zlepšila své znalosti ze španělského, ale i anglického jazyka. Ve volném čase jsem prozkoumala město, navštívila muzea a historické památky. Společné výlety do Granady, Nerji a Rondy o víkendech nám ukázaly kulturní bohatství a rozmanitost této nádherné země. Ochutnala jsem typická španělská jídla jako churros con chocolate nebo pravé gazpacho a poznala jsem, jaké je žít v jiné zemi.

Tato stáž mi přinesla mnoho zkušeností nejen v mé profesní kariéře, ale i v osobním životě.“

Viktorie Hanzlíková, obor Grafický design

hanzlikova (1)          malaga (4)

 

 

„Během svého studia na Nerudovce jsem měla možnost vycestovat v rámci programu Erasmus+ již dvakrát a ani jedné cesty nelituji.

Poprvé jsem vyjela v roce 2019 do německého města Jena a v letošním roce jsem se účastnila stáže v Irsku. V každé zemi jsem strávila celkem 3 týdny plné práce, vzdělání ale i zábavy a poznávání nových lidí. Člověk se naučí samostatnosti, pozná novou kulturu, zlepší se ve svých jazykových dovednostech, naváže nové kontakty a mnoho dalšího. O víkendech jsme se mohli zúčastnit různých plánovaných výletu a akcí, při kterých jsme měli možnost se lépe poznat i s ostatními účastníky programu z naší školy.

Erasmus+ mi určitě otevřel spoustu nových možností, připravil mě na případné studium v zahraničí a pokud kdokoliv z vás máte tu příležitost se také zapojit, rozhodně neotálejte a jděte do toho po hlavě, abyste jednou nemuseli litovat.“

Tereza Borečková, obor Zahraniční obchod

boreckova irsko1          boreckova irsko2

 

 

„Když jsem se poprvé dozvěděla o možnosti zahraničních stáží, moc mě to nelákalo, ale když jsem se dozvěděla, že bude možnost jet i na stáž v Anglii, neváhala jsem s přihláškou ani chvilku.

Na své první stáži jsem letěla na 3 týdny do anglického Portsmouthu – milého přístavní města se spoustou volnočasových aktivit. Zde jsem pracovala v malé bangladéšské restauraci s názvem The Akash pod vedením majitele Faze Ahmeda. Pracovala jsem zejména na novém grafickém zpracování sáčků a obalů na koření, reprezentaci restaurace na sociálních sítích, úpravě různých kuchařských videí nebo i kontrole čerstvosti ingrediencí. V rámci reprezentace restaurace jsme také vycestovala do Londýna, kde se večer na jednom z bangladéšských televizních kanálů konalo klání restaurací. A světe div se, naše vyhrála! Po skončení vysílání jsme obdrželi pozvání na večeři. Podávala se jejich tradiční jídla a poznali jsme zvyky jiné kultury. Kromě práce jsme také podnikli spoustu výletů a aktivit – úniková hra, laser game, divadlo, kino, muzea, výlety do Londýna, Brightonu a nebo na portsmouthskou dominantu – Spinnaker tower.

Letos jsem se účastnila druhé zahraniční stáže, tentokrát v Irsku. Náš pobyt začal dvoudenní zastávkou v Dublinu, následoval přejezd do města Ovens. Jelikož mé pracoviště sídlilo ve městě Cork, musela každé ráno absolvovat pětačtyřicetiminutovou cestu místními autobusy. A věřte mi, že takové dobrodružství s místní veřejnou hromadnou dopravou nikde jinde nezažijete – někdy má autobus zpoždění až hodinu a jindy ani nepřijede… Přesto je Cork krásné město.  Pracovala jsem zde v jazykovém centru ACET (Active Centre of English Training). Měla jsem na starosti různé úkoly, které spadají do mého primárního zaměření (tvorba plakátů, kartiček, sazba a grafické zpracování brožur, motion grafika), ale i méně lákavé, přesto užitečné (tady to shrnu jedním slovem – úklid). Ovšem lidé jsou tu moc milí, mám možnost si s nimi i popovídat a zlepšit si tak svou angličtinu.
Počet výletů a aktivit byl letos kvůli pandemii poněkud chudší, přesto jsme měli možnost vidět útesy Dingle, muzeum Titaniku ve městě Cobh, pevnost a vězení na ostrově Spike island, dát si odpolední čaj v pevnosti ve městě Kinsale a uniknout z únikové hry.

Moc bych chtěla poděkovat panu učiteli Kopeckému, za jeho pomoc, přípravu programu a hlavně, že zde s námi vydržel. Dále pak paní učitelce Kubálkové a paní ředitelce za možnost něco takového zažít. Tady člověk skutečně zjistí, co se ve škole naučil a zda je schopen znalosti aplikovat v praxi. Každý si zde sám řídí vlastní rozpočet, práci i trávení volného času a obecně se učí hospodařit s časem. A samozřejmě si zlepší angličtinu, protože pokud neumí irštinu, tak se tady jinak nedomluví.“

Lucie Dunovská, obor Grafický design

image4         image8

 

 

„V průběhu svého čtyřletého studia jsem měla možnost vyjet do zahraničí na odbornou praktickou stáž celkem dvakrát – poprvé na 3 týdny a znovu na 3 měsíce po úspěšně dokončené maturitní zkoušce.

Obě stáže v Německu mi přinesly mnoho nových zkušeností. Poznala jsem, jak funguje chod 2 německých firem a co všechno to obnáší. Zlepšila jsem se v německém jazyce, a hlavně jsem překonala svůj strach z mluvení. Vytvořila jsem si mnoho nezapomenutelných zážitků a procestovala Německo.

Jelikož mě také po stáži čekala vysoká škola v zahraničí, byla jsem už připravená, jaké bude žít bez rodičů v cizí zemi. Získala jsem jazykové i praktické dovednosti, které i nadále uplatňuji ve svém studiu a pracovním životě. Pokud máte možnost, rozhodně doporučuji na stáže vyjet. Je to životní zkušenost, která je nejenom dobrá pro váš životopis, ale hlavně pro vás samotné.“

„Anna“ Phuong Anh Nguyenová, absolventka naší školy v oboru Ekonomika a podnikání – zahraniční obchod

_nguyenová_3.jpg          _nguyenová_2.jpg

 

 

„Zúčastnila jsem se stáže v Jeně, kde jsem pracovala v obchodní firmě Sinn. Musím říct, že tento pobyt mi dal nespočet skvělých zážitků, možnost poznat nové lidi mimo naši školu. Při komunikaci v obchodě jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny a mluvit německy. Také jsem navštívila historicky důležitá místa a dozvěděla se spoustu zajímavého. Erasmus+ bych doporučila každému, kdo chce zažít něco neobvyklého. Budete mít na co vzpomínat ještě hodně dlouho.

Jsem ráda, že jsem měla možnost zúčastnit se i mezinárodních vzdělávacích programů. Týden v Jeně byl záživný, jelikož jsme spolupracovali s německými studenty a měli společné aktivity. Navázala jsem i nová přátelství s lidmi od nás ze školy. Následně přijeli Němci za námi. Pracovali jsme na projektu o Evropské unii, navštívili jsme společně Prahu, kde jsem se dozvěděla informace, které jsem ani netušila. Byl to opět nabitý týden, jenž mi dal hodně přínosného do mé budoucnosti.“

Kája Benediktová, obor Ekonomika a podnikání – cestovní ruch

benediktova_8.jpg          benediktova_6.jpg

 

 

„Rád bych poděkoval za možnost jet do Německa na stáž, protože odtud mám nejlepší vzpomínky do života. Dokonce i s kamarádkami plánujeme v budoucnu jet do Jeny a zavzpomínat na stáž, protože to tam bylo nádherný. Je to krásné město, měl jsem skvělou práci a hlavně skvělou partu. Určitě všem doporučuji odvážit se a přihlásit se na stáž, protože krásné vzpomínky budete mít do konce života.“

Radek Šlejska, obor Ekonomika vnitřního obchodu

 

 

„Jedním z důvodů, proč jsem Nerudovku vybrala, byla možnost vyjet na zahraniční stáž. Cestovala jsem do Německa na 3 týdny.

Pokud se chcete stáže zúčastnit, je vhodné mít dobrý prospěch a moc nezameškávat. Také se musíte dobře chovat, protože tam nereprezentujete jen naši školu, ale i Českou republiku. To ale nestačí! Musíte napsat taky jazykový test a projít pohovorem. Pokud to zvládnete a budete vybráni, čeká vás ještě online test OLS, který určí vaši jazykovou úroveň a odemkne e-learning přímo na míru.

Samotná stáž je opravdu super a doporučuji ji každému. Najdete si tam kamarády napříč obory. Já jsem pracovala v Globusu v Isserstedtu. Dnes, po více jak roce po uplynutí mého pobytu, jsem s nimi i nadále v kontaktu. Doufám, že příští rok už bude epidemiologická situace lepší a dovolí mi odjet znovu. Všichni tam jsou strašně milí, a pokud něco nechápete, zopakují vám to klidně vícekrát.

Během stáže jsme o víkendu vyrazili do Výmaru a Erfurtu. Ani v Jeně jsme nezaháleli a navštěvovali různé památky – třeba Jenská věž, naprosto famózní představení v Zeissově planetáriu a mnoho dalšího. Po stáži jsem si napsala on-line test znovu, a zjistila jsem, že má jazyková úroveň je o jeden stupeň výš. Za odměnu mně byl prodloužen e-learning a já se mohla vzdělávat o trochu déle.

Zúčastnila jsem se pár výměnných pobytů, který propojuje nás a naši partnerskou školu STOY-Schule v německé Jeně. Vždy probíhá na dvakrát – jednou jsou oni u nás v Plzni a podruhé my u nich. Společně podnikáme mnoho aktivit a máme možnost poznat nové lidi. Já osobně jsem navázala nová přátelství – se studenty z partnerské školy, studenty z Nerudovky a třeba i s profesionálním fotografem, který mimo jiné pracuje pro partnerskou školu. Od našeho prvního setkání uběhly téměř 2 roky a jsem vděčná, že jsem mohla tyto lidi potkat. Všichni jsou milí, a pokud se nedorozumíte ve všem německy, nebojte, pomůžete si angličtinou.“

Míša Hánová, Design interiéru

Jena_diptych.jpg          Památky_Rýdeshajm.jpg

 

 

„V roce 2019 jsem se zúčastnila programu Erasmu+ v Jeně a byl to jeden z mých nejlepších zážitku poskytovaných školou. Na začátku jsem si musela připravit životopis, motivační dopis a žádosti o místo v českém i cizím jazyce. Následoval pohovor.

První tři dny jsme navštívili města v oblasti Porýní a poté jsme zamířili do Jeny. Seznámili jsme se s městem, viděli jsme jak historické tak i moderní budovy. Každý víkend jsme podnikali výlety nedaleko Jeny, například do Výmaru nebo Erfurtu. Hlavní náplní stáže byla samozřejmě práce. Já pracovala v marketingovém oddělení v Glóbusu, kde jsem získala zkušenosti nejen v němčině, ale i v grafice a fungování velké společnosti. Měla jsem štěstí také na skupinu lidí, kteří se mnou stáž absolvovali. Posílili jsme naše vztahy a poznali nové lidi. Byla to pro mě velká zkušenost a příležitost, jak se nejen procvičit jazyk ale i naučit se zodpovědnosti a umění postarat se o sebe v cizím městě.“

Tereza Bartovská, obor Multimediální tvorba

bartovska_5.jpg          bartovska_7.jpg

 

 

logo E+ spolufinancovano EU cb

 

 

 

 

oko