
Na začátku školního roku v termínu 2. – 3. 9. 2025 proběhnou adaptační pobyty pro nově přijaté žáky 1. ročníků. Výchovné poradkyně a třídní učitelé připravili na akci spoustu zajímavých her a zážitkových programů. Žáci poznají nové kamarády a také získají nevšední zážitky.

Ještě, než naše kroky povedou po prázdninových cestách a dovolenkových zážitcích, přijměte pozvání na výstavu klauzurních prací žáků 1. – 3. ročníků uměleckých oborů naší školy. Žáci oborů Grafický design, Design interiéru a Multimediální tvorba se svými učiteli připravili výstavu všech prací, které žáci tvořili posledních 14 dní v rámci klauzurních zkoušek.
Výstavu je možné navštívit od pondělí 9. 6. do středy 11. 6. 2025, a to v Ateliérech Nerudovky, Klatovská 200p (přízemí, aula, učebna BD1 a výstavní prostor v mezipatře).

Již od podzimu roku 2023 spolupracujeme s Akademií HK PK, o. p. s. v rámci projektu Výběr povolání bez stereotypů v Plzeňském kraji. Tento projekt je zaměřen na podporu uplatnění studentů v genderově nestereotypních oborech.

Výrazného úspěchu v celostátním kole prestižní Soutěže v cizích jazycích dosáhla naše žákyně Anastasiia Kiziun z 2. MI (obor Design interiéru). Skvěle reprezentovala naši školu a celý Plzeňský kraj v kategorii gymnázií a dalších středních škol SŠ+ v ruském jazyce a získala velmi pěkné třetí místo v celé České republice. Na soutěž se zodpovědně připravovala pod vedením své vyučující paní Mgr. Hany Kubálkové.

V letošním roce se žáci naší školy poprvé zapojili do soutěžního vzdělávacího projektu SIR, jehož cílem je motivovat studenty k vytvoření inovativního podnikatelského řešení konkrétního společenského nebo sociálního problému.
Podnikatelské nápady přihlášené do soutěže musí splňovat kritérium přínosu pro komunitu nebo společnost, zohledňovat principy sociálního podnikání a zároveň být udržitelné – ideálně i s environmentálním přesahem.

Žákyně druhého ročníku oboru grafický design Varvara Honcharova získala Cenu Západočeské univerzity v Plzni v rukodělné soutěži „Řemeslo má zlaté dno“, vyhlášené Plzeňským krajem. Ocenění obdržela za svůj exponát s názvem „Dřevěná hračka pro děti“. Varvara navrhla kreativní hru pro menší děti, která rozvíjí jemnou motoriku a logické myšlení. Hru umístila do ručně šitého pytlíku potištěného vlastním autorským motivem. Slavnostní předání cen již 14. ročníku soutěže proběhlo 20. května v Techmania Science Center.

Ve dnech 25. a 26. června proběhnou projektové dny. Je pro vás připraveno spoustu zajímavých akcí, exkurzí a workshopů. Program je určen žákům 1. - 3. ročníků ekonomických a uměleckých oborů, dále žákům oboru Prodavač a Aranžér, kteří mají v tyto dny teoretické vyučování.
Tabulku pro přihlašování najdete ZDE
- přihlašování bude spuštěno 26. května v 18:00 hodin a ukončeno v neděli 1. června ve 20:00 hodin.

INFORMAČNÍ SCHŮZKA BUDOUCÍCH 1. ROČNÍKŮ
Informační schůzka žáků budoucích 1. ročníků a rodičů se koná 4. června od 16.00 h.
POZOR, od 15.00 h proběhne rozřazovací test z AJ (pro žáky maturitních oborů), seznamy žáků naleznete v jednotlivých třídách a na vývěsce ve vestibulu školy.

→ 26. 5.–18. 6. 2025*
→ Technologický park Tech Tower, Koterovská 152, Plzeň – Slovany
→ otevřeno PO–ČT 7–19 h, PÁ 7–17 h, SO–NE zavřeno

Druhý květnový týden se konal krajinářský kurz tříd 1. MI a 2. MI – tedy studentů oborů Multimediální tvorba a Design interiéru.
Vydali jsme se na Šumavský Špičák, kde jsme malovali rozmanitou krajinu všemi možnými výtvarnými technikami – tužkou, uhlem, tuší, akvarelem i akrylem. Nechyběl ani tradiční landart, který se i letos setkal s velkým ohlasem.

V úterý 22. dubna, hned po Velikonočním pondělí, jsme se se studenty oboru Design interiéru vydali na exkurzi do slavné brněnské vily Tugendhat, kterou pro manžele Grétu a Fritze Tugendhat navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe.
Zúčastnili jsme se edukačního programu „Vila Tugendhat jako učebnice moderní architektury“, doplněného o pracovní listy s tématem „Ženy a Bauhaus“. Prohlídka studenty nadchla - impozantní architektura, interiérové řešení i příběh rodiny je skutečně zaujaly.

Studenti Nerudovky opět propojili talent a empatii – tentokrát při výzdobě oddělení dětského klinického psychologa Fakultní nemocnice Plzeň na Borech.
Třída 3. MI oboru Design interiéru podle návrhů slečen Nagelové, Matouškové a Aoussi, studentek Grafického designu, vymalovala na stěny motivy kopců a stromů. Výsledek prostor zútulnil, rozzářil a přinesl radost tam, kde je jí nejvíc potřeba.

Seznámení se s podklady před vydáním rozhodnutí
Dle ustanovení § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů se můžete seznámit s podklady před vydáním rozhodnutí, a to ve dnech 12. – 14. 5. 2025 v sekretariátu v době od 10:30 do 12:00 hodin v budově školy, Nerudova 33, Plzeň.

Žáci Ondřej Houška ze třídy 3. GD a Marie Černá ze třídy 2. MI se pod vedením MgA. Terezy Šobrové probojovali do letošního finále mezinárodní soutěže Máš umělecké střevo?, které se uskuteční 16. května 2025 v galerii DOX v Praze. Tématem letošního ročníku je Sdílení.
Naši studenti se věnovali velmi náročnému, ale zároveň aktuálnímu tématu sexuální výchovy pro děti od 11 let. Výsledkem jejich práce je interaktivní vzdělávací časopis P – plný odkazů, podcastů a rad. Publikace je určena primárně pro žáky druhého stupně základních škol, ale její přínos přesahuje tuto cílovou skupinu.

Žáci 3. ročníku ekonomických oborů se zúčastnili diskusního fóra, které pořádala ČNB ve spolupráci se Západočeskou univerzitou. Na úvod guvernér ČNB Aleš Michl zhodnotil práci bankovní rady a nastínil plány ČNB do budoucna. Program pokračoval diskusními panely.

Také v letošním školním roce se naše škola zapojila do celonárodní sbírky Český den proti rakovině, jehož 29. ročník organizuje Liga proti rakovině Praha. Letos se zaměřil na prevenci kolorektálního karcinomu. Více informací na www.cdpr.cz.
Sbírka se konala ve středu 14. května 2025 a jako vždy bylo možné si zakoupit žlutý květ měsíčku lékařského. Barva letošní stužky byla světle zelená a minimální příspěvek na kytičku 20 Kč. I letos naši žáci vybírali příspěvky v ulicích Plzně a v areálu Fakultní nemocnice Plzeň.
Celkem se našim žákům povedlo vybrat 72 643 Kč (2 373 ks kytiček). Děkujeme všem přispěvatelům!
Dále děkujeme FN Plzeň za umožnění vstupu a již tradiční podporu Českého dne proti rakovině.

V rámci mezinárodního vzdělávání realizujeme na naší škole společenskovědní projekt Poznáváme evropské kultury, finančně podpořený Visegrádským fondem. Jedná se o projekt spolupráce partnerských škol ze tří zemí V4: Spojené školy Detva / Slovensko, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku / Polsko a Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu Plzeň, Nerudova 33 /ČR.

V úterý 15. dubna 2025 dopoledne proběhne v Klubu seniorů Pampeliška v DPS Blovice mezigenerační setkání členek Klubu seniorů a vybraných žákyň 1. ročníku oboru Aranžér. Společně budou vyrábět jarní a velikonoční dekorace z dostupných, recyklovaných materiálů a přírodnin.

Uchazečům, kteří budou konat JPZ na naší škole, byly ke konání zkoušek rozeslány pozvánky, a to buď prostřednictvím DiPSy (elektronicky podané přihlášky), e-mailem (po vzájemné dohodě) nebo doporučeným dopisem s dodejkou (přihlášky podané v listinné podobě a přihlášky podané výpisem ze systému).

Od 01.09.2025 přijmeme učitele(ku) na výuku předmětů v kombinaci matematika/fyzika, fyzika/chemie, fyzika/+další aprobace.
Nabízíme pracovní poměr na plný pracovní úvazek na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou.

Ve středu 23. dubna 2025 v rámci Dnů dobrovolnictví Nerudovka pořádala Tvořivě pečující odpoledne pro Bellisky. Během setkáni si mohli vyzkoušet techniky dárkového balení a výrobu šperků.
Bellis je projekt Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Zaměřuje se na pomoc a podporu mladých pacientek (v produktivním věku), které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu.

I v letošním roce se naši nejlepší účtaři zúčastnili celostátního kola soutěže MD/DAL ve Znojmě. Do finále této soutěže s již osmnáctiletou tradicí se v letošním roce se účastnilo 122 soutěžících z celkem 64 škol s výukou účetnictví.
Naši školu reprezentovaly žákyně třídy 4. ZO Anička Žákovcová a Sára Branišová. Díky jejich usilovné práci naše škola obsadila 23. místo. Děvčatům děkujeme za jejich poctivou přípravu a moc gratulujeme k umístění.

Soutěž DemocraTICon se zaměřuje na digitální dovednosti, kritické myšlení a mediální gramotnost, které jsou pro dnešní svět a zachování demokracie v něm velmi důležité. Tým našich žáků ve složení Jiří Trávníček z 1. MI, Richard Nový a Ján Karaffa ze 3. ZO, který zvítězil mezi gymnázii a dalšími středními školami Plzeňského kraje v online vědomostním kole zaměřeném na oblasti AI, kyberbezpečnosti a mediální gramotnosti, byl pozván na celostátní finále v Ostravě pro ty nejlepší. Zde se umístil na výborném 4. místě v rámci celé České republiky, a to v silné konkurenci středoškoláků všech 14 krajů ČR.

Všechno naruby! 1. dubna zažij školu jinak! Stačí se zapojit do naší výměnyrolí a bláznivého oblékání.

21. března 2025 si naši studenti i učitelé oblékli každou ponožku jinou, aby tak vyjádřili podporu lidem s Downovým syndromem. Proč právě tento den? Datum 21. 3. symbolizuje trizomii 21. chromozomu, která je příčinou Downova syndromu.

Naši žáci se podíleli na instalaci Prorůstání, která byla součástí festivalu BLIK BLIK, konaného 21. a 22. března 2025. Podchod Myší díra U Trati oživilo osm fantastických aranžmá rostlin, které se jako zárodky života prodírají do útrob betonové džungle. Ve spojení s muralem současného vizuálního umělce Ondřeje Vyhnálka a díky barvám reagujícím na UV světlo získal podchod atmosféru jako z jiného světa. Návštěvníci si tak mohli vychutnat jedinečný umělecký zážitek.

Výborných výsledků dosáhly naše studentky v krajském kole Soutěže v cizích jazycích, které se konalo 19. března 2025. Jedná se o náročnou soutěž vyhlašovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, jejíchž krajských kol se tradičně účastní nejlepší jazykáři z celého Plzeňského kraje – výherci školních a okresních kol. Součástí soutěže je poslech s porozuměním, konverzace se členy soutěžní poroty na různá témata a řešení jazykových situací.

Dne 20. 3. 2025 se třída 2. CR zúčastnila spolu s vyučujícími interaktivního programu v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Žáci se nejprve seznámili s chodem muzea a jeho akcemi, dále pak se stálými expozicemi a edukačními programy pro školy. Poté je paní průvodkyně rozdělila do skupin. Každá skupina měla přidělený jeden úsek muzea. Jejich úkolem bylo vypracovat průvodcovský text k danému úseku. V další části programu jednotlivé skupinky prezentovaly přidělenou část expozice před ostatními spolužáky. V závěru žáci zhodnotili svůj projev, pocity a ohodnotili výstupy svých spolužáků. Nakonec jim paní průvodkyně Janoušková pověděla svůj názor a dala zajímavé podněty pro budoucí práci průvodce. Exkurze se vydařila na výbornou.